INFORMACE PRO TURISTY

Rozhledna Žaltman

Rozhledna Žaltman (739 m n.m.) - dominanta na vrcholu Jestřebích hor

Tisková zpráva k novému logu a značce rozhledny Žaltman 

Nová rozhledna Žaltman byla slavnostně pro veřejnost otevřena 24. září 2020, a to na den přesně, 53 let od zahájení provozu původní rozhledny.  

Celková výška nové rozhledny je 25 metrů. Abyste se dostali na vrchol rozhledny, musíte zdolat 122 schodů. Nejvyšší výhledová plošina je ve výšce 23,5 metrů. Kdo se do této výšky neodváží, ochuzen nebude, další tři nižší výhledové plošiny také vybízejí k jedinečným rozhledům. Výhled stojí za to, za hezkého počasí můžete z rozhledny vidět Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvičinu, Kumburk, Trosky, přehradu Rozkoš atd. Celoroční vstup na rozhlednu je zdarma a bez otevírací doby.  A když budete mít štěstí a budete dobře poslouchat, je možné, že uslyšíte rozhlednu hrát. Díky proudění větru se z rozhledny stává hudební objekt, který nám při výhledech také krásně zní.    

V zimních měsících, kdy jsou za slunných dnů výhledy ještě ostřejší, bychom rádi upozornili hlavně na bezpečnost při pohybu na rozhledně. Přece jen v nadmořské výšce 739 metrů je počasí chladné a při 25 m výšce rozhledny také hodně větrné. Schody a jednotlivé části rozhledny bývají často namrzlé, proto je zde opatrnost na místě.  

Přístup je možný pěšky po turistickém značení nebo na kole po cyklostezce

  •  z Malých Svatoňovic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km)
  •  z Petříkovic - cca 12km - nebo od Muzea ČS opevnění v Odolově – cca 8km (zelená TZ vedoucí po hlavním hřebeni)
  • z Radvanic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km)
  • Cyklostezka č. 4091 vedoucí z Trutnova-Poříčí přes Žaltman do Odolova a dále do Horního Kostelce 

Původní rozhledna Žaltman byla postavena v letech 1966 - 1967 svépomocí členy TJ Baník Malé Svatoňovice. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo dne 24. září 1967. Ocelová rozhledna byla vždy volně přístupná a měl ji ve správě KČT Malé Svatoňovice.

Po zdolání 51 schodů jste se dostali na jedinou výhledovou plošinu v 10 metrech, což ovšem v dnešní době je z důvodu dorůstajících stromů nedostačující. Proto byla rozhledna v roce 2019 demontována a začala výstavba nové vyšší rozhledny.